Wickham Festival 2010

Who’s on when

Artists who appeared in 2014 were as follows:
(2015 schedules will be published when confirmed)

Main ‘Big Top’ Stage:
Supported by All Time Grates


Thursday 14th August

21.30 – 23.00  James Blunt
19.45 – 21.00  The Ukulele Orchestra of Great Britain
18.45 – 19.30  Dick Gaughan
17.45 – 18.30  Tony McManus
16.30 – 17.30  John Jones & The Reluctant Ramblers


Friday 15th August

22.00 – 23.00  The Lightning Seeds
20.30 – 21.30  Oysterband
19.00 – 20.00  Martin Barre Band
17.30 – 18.30  Neville Staple Band
16.15 – 17.15  Julie Fowlis
15.15 – 16.00  Ross Ainslie & Jarlath Henderson
14.15 – 15.00  Duncan Chisholm
13.00 – 14.00  Barbara Dickson & Rab Noakes
12.00 – 12.45  3 Daft Monkeys

 

Saturday 16th August
21.30 – 23.00  Steve Earle & The Dukes
20.00 – 21.00  Hugh Cornwell
18.45 – 19.45  Hazel O’Connor
17.30 – 18.30  The Men They Couldn’t Hang
16.15 – 17.17  Thea Gilmore
15.00 – 16.00  The Poozies
14.00 – 14.45  Sarah Savoy’s Hell Raising Hayride
13.00 – 13.45  Caravan of Thieves
12.00 – 12.45  Ian Bruce & Ian Walker


Sunday 17th August

21.30 – 22.30  Bellowhead
20.00 – 21.00  Altan
18.30 – 19.45  Steve Knightley’s Wake The Union
17.15 – 18.15  Michael McGoldrick, John McCusker & Kris Drever
16.00 – 17.00  Luka Bloom
15.00 – 15.45  Heidi Talbot
14.00 – 14.45  Rura
13.00 – 13.45  Naomi Bedford with Paul Simmonds
12.00 – 12.45  Matt Gordon & Leonard Podolak

 

2nd ‘Big Top’ Stage
Supported by Lillys & Quay West Studios

 

Thursday 14th August
22.00 – 23.15  Afro Celt Sound System
20.30 – 21.30  Dreadzone
19.30 – 20.00  Lady Luck and the Late Night Players
18.45 – 19.15  Kenny
18.00 – 18.30  St Vincent College

 

Friday 15th August
22.00 – 23.15  The Dhol Foundation
21.00 – 21.40  Bear Cavalry
20.15 – 20.45  Damn Beats
19.30 – 20.00  Leftines
18.45 – 19.15  Sabre
18.00 – 18.30  Ghouls
17.15 – 17.45  Bridges
16.15 – 17.00  Ray Cooper
15.30 – 16.00  Dorey The Wise
14.45 – 15.15  Eagle & Weeks
14.00 – 14.30  Eloise Keating
13.15 – 13.45  Swinging The Lead
12.30 – 13.00  St Vincent College

 

Saturday 16th August
22.15 – 23.15  Kassassin Street
21.15 – 22.00  The Butterfly Culture
20.00 – 21.00  The Doghouse Boat Boys
19.00 – 19.45  Banjo-Vie
18.15 – 18.45  Quartz
17.30 – 18.00  Alistair Goodwin
16.45 – 17.15  Matt Blake
16.00 – 16.30  Bemis
15.00 – 15.45  Tankus The Henge
14.15 – 14.45  The Arrivals
13.30 – 14.00  Ella Martini
12.45 – 13.15  Jerry Williams
12.00 – 12.30  Capital Fuzz

 

Sunday 17th August
22.00 – 23.00  Daughters of Davis
21.00 – 21.45  Reavers Rant
20.00 – 20.45  Welcome Pariah
19.00 – 19.45  Small Town
18.15 – 18.45  Luke Ferre
17.15 – 18.00  Du Bellows
16.15 – 17.00  Alex Roberts
15.15 – 16.00  Cate Ferris
14.30 – 15.00  Abbie’s Aces
13.45 – 14.15  Amanda Cooke
13.00 – 13.30  Splinter
12.20 – 12.45  Lucy Kitchen
11.45 – 12.15  Daily Choir – Performance


Outdoor Acoustic Stage
The Rhythm  Stage


Thursday 14th August

22.20 – 23.00  t.b.c.
21.30 – 22.10  Luke Ferre
20.40 – 21.20  Holly Kirby
19.50 – 20.30  James Carey
19.00 – 19.40  Steve Picken
18.10 – 18.50  The Courtiers


Friday 15th August

22.20 – 23.00  Eagle & Weeks
21.30 – 22.10  Andrew Foster
20.40 – 21.20  Hannah Robinson
19.50 – 20.30  Alistair Goodwin
19.00 – 19.40  Tom and Ash
18.10 – 18.50  Pipe & Tabor
17.20 – 18.00  Andy Comley
16.30 – 17.10  Ed Gibson
15.40 – 16.20  Alex O’Toole
14.50 – 15.30  Steve Dalzell
14.00 – 14.40  Skin for a Canvas
13.10 – 13.50  Roy Peplow


Saturday 16th August

22.20 – 23.00 t.b.c.
21.30 – 22.10  Jerry Williams
20.40 – 21.20  Lilo’s Wall
19.50 – 20.30  Ayse-Nichelle
19.00 – 19.40  Jordan Laughlin
18.10 – 18.50  Nathan Newman
17.20 – 18.00  Nakala
16.30 – 17.10  Polite Mechanicals
15.40 – 16.20  Joe Roshforth
14.50 – 15.30  Dave Richards
14.00 – 14.40  Gareth Howells
13.10 – 13.50  Rob Johnston
12.20 – 13.00  Hona

 

Sunday 17th August
22.20 – 23.00  t.b.c.
21.30 – 22.10  Winters Hill
20.40 – 21.20  Sarah Saville
19.50 – 20.30  Jinder
19.00 – 19.40  Megan Linford
18.10 – 18.50  Matt Jarvis
17.10 – 17.50  Hattie Hatstar
16.25 – 17.00  Jon Karp
15.45 – 16.15  The Jordan Motor Car Company
13.30 – 15.30  Portsmouth Shanty Men & Hastings Shanty Men
12.45 – 13.25  Stokes Bay Strummers
12.00 – 12.30  Southsea Community Choir

Also:  Outdoor Stage 2
Saturday 16th & Sunday 17th August
t.b.c.

(All timings subject to change)